Gęgawa (Anser anser) to duża, szara gęś, przodek gęsi domowej, z którą może się krzyżować. Gniazduje nielicznie w zachodniej Polsce, lecz często jest widywana na przelotach. Gęgawy, jak inne gęsi, latają w kluczach.

Gęgawa jest nieco mniejsza od gęsi domowej (długość ciała -  ok. 90 cm, rozpiętość skrzydeł - ok. 160 cm, masa ciała - ok. 4 kg). Gęga podobnie do gęsi domowej.

Gęgawy są niemal wyłącznie roślinożerne. Jedzą trawę, liście, pędy i owoce. Zdarza się, że plądrują pola uprawne, zwłaszcza podczas wiosennych przelotów.

W marcu lub kwietniu samica składa od 2 do 20 białych jaj, wyglądających tak samo, jak jaja gęsi domowej. Gdy schodzi z gniazda, samica przykrywa jaja puchem, by nie zmarzły. Pisklęta są oliwkowo-żółte. Umieją latać po ośmiu tygodniach, lecz przebywają z matką nawet do następnego roku.

Gęgawy są widoczne głównie podczas przelotów: wczesną wiosną i późną jesienią. Duże stada gęsi nocują na polach i łąkach, gdzie zjadają rośliny uprawne. Czasem zdarza się, że gęsi zjedzą tak dużo, iż nie są w stanie w ogóle unieść się w powietrze i kontynuują migrację dopiero kolejnego dnia.

Gęgawa, podobnie do pozostałych gatunków łownych gęsi, jest objęta polowaniami w okresie od 1 września do 21 grudnia.

Dodatkowe informacje