Łyska (Fulica atra) to charakterystyczny ptak pływający, wielkością i sylwetką zbliżony do kaczki, z którą nie jest w ogóle spokrewniony. Długość ciała łyski to ok. 40 cm, rozpiętość skrzydeł - ok. 70 cm, masa ciała - ok. 1 kg. Czasem mylona jest z kurką wodną, od której różni się wielkością i kolorem dzioba.

Łyski można spotkać prawie wszędzie nad wodą, często w towarzystwie kaczek. Na zachodzie Polski łyski pojawiają się przez cały rok. Zimują na stawach rybnych w Byczynie, gdzie korzystają z pokarmu przynoszonego przez ludzi.

Łyska latem zjada głównie rośliny wodne, natomiast jesienią i zimą pożywia się małymi zwierzętami wodnymi. Potrafi nurkować głęboko i wyskakiwać nad powierzchnię wody.

Pisklęta wykluwają się z nakrapianych jaj późną wiosną. W lęgu jest zwykle od 6 do 15 piskląt. Gdy samica zakłada drugi lęg, pisklętami opiekuje się tylko ojciec. Młode łyski stają się samodzielne po około ośmiu tygodniach.

Łyski coraz częściej pojawiają się na terenie zamieszkanym przez człowieka. Ich naturalnymi wrogami są ssaki drapieżne, w tym zdziczałe psy i koty. Pisklęta mogą zostać porwane z powierzchni wody przez suma.

Na łyski można polować w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia.

Dodatkowe informacje