Dziki królik, znany również jako królik europejski (Oryctolagus cuniculus) ma krótsze uszy i kończyny od podobnego zająca szaraka i wygląda na bardziej krępego (długość ciała ok. 40 cm, masa ciała ok. 2 kg). Króliki pochodzą z południa Europy, lecz już w starożytności pojawiły się w środkowej części kontynentu.

Króliki żyją głównie na łąkach i brzegach lasów. Unikają terenów podmokłych. Są niezbyt liczne. Żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym: trawą, pędami, gałązkami, bulwami i korzeniami wykopywanymi spod ziemi. Króliki żyją w długich norach z licznymi wyjściami.

Młode króliki rodzą się kilka razy do roku. W miocie jest od 3 do 10 młodych. W przeciwieństwie do zajęcy, rodzą się nagie i ślepe. Królik osiąga dojrzałość w wieku ok. 5 miesięcy.

Króliki można najczęściej spotkać o świcie i zmierzchu. Są zwierzętami stadnymi, żyjącymi w małych grupach, które zamieszkują wspólną kolonię.

Królik ma wielu wrogów naturalnych: lisy, borsuki, zdziczałe psy i koty, ssaki łasicowate, ptaki drapieżne i krukowate oraz sowy.

Na króliki można polować od 1 listopada do 31 grudnia.

Dodatkowe informacje