Daniel (Dama dama) to zwierzę parzystokopytne podobne do jelenia, lecz nieco mniejsze (wysokość w kłębie ok. 105 cm, długość ciała ok. 140 cm, masa ciała ok. 70 kg - byki, ok. 50 kg - łanie). Gatunek pochodzi z Azji Mniejszej, jednak został sprowadzony do Europy już w starożytności. Na Śląsku daniele pojawiły się w XIII wieku.

Daniel latem jest rudy z białymi cętkami i ciemną pręgą wzdłuż grzbietu. Szata zimowa jest mniej kontrastowa i szarawa. Podobnie do sarny, daniel ma białe lusterko na zadzie. Tylko samce danieli (byki) mają poroże, mniejsze niż u jeleni.

Daniele są roślinożerne. Jedzą to samo, co jelenie (liście, pędy, korę, mech, rośliny uprawne) i żerują głównie w nocy. Najczęściej można je spotkać na obrzeżach lasów. Biegają wolniej niż sarny i jelenie, lecz potrafią wykonywać wysokie skoki, po których można je rozpoznać z większej odległości.

Na terenie gminy Byczyna daniele żyją od 2007 roku, kiedy zakupiono 12 sztuk z hodowli w Czechach. Od tego czasu populacja danieli stale rośnie.

Na daniele byki można polować od 1 października do końca lutego, natomiast na łanie i cielęta od 1 października do 15 stycznia.

Dodatkowe informacje