Grzywacz (Columba palumbus) to największy z gołębi żyjących w Polsce (długość ciała ok. 40 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 75 cm, masa ciała ok. 500 g). Jest większy od gołębi miejskich i domowych, lecz ma mniejszą głowę. Wyróżnia się białą plamą z boku szyi i żółtymi oczami. Żyje w lasach i parkach, w zachodniej Polsce również w centrach miast.

Grzywacze, podobnie do gołębi miejskich, zbierają pokarm z ziemi. Są to głównie nasiona i owoce. Grzywacze od wczesnej jesieni żerują na polach i w ogrodach, czasem można je spotkać w karmnikach.

Gniazdo grzywaczy wygląda niedbale, zbudowane luźno z suchych gałązek. Samica znosi jaja dwa lub trzy razy do roku, niemal zawsze w lęgu znajdują się dwa białe jaja. Pisklęta są karmione tzw. "ptasim mleczkiem". Opuszczają gniazdo po miesiącu.

Naturalnymi wrogami grzywaczy są ssaki drapieżne i większe ptaki drapieżne, jak jastrząb gołębiarz. Pisklęta bywają atakowane przez ptaki krukowate, jak wrony, kruki, sroki lub gawrony, dlatego też gołębie chętnie gniazdują w parkach i na miejskich skwerach.

Gołębie grzywacze są ptakami łownymi w okresie od 15 sierpnia do 30 listopada. Najliczniej na terenie naszych obwodów występują w parku miejskim w Byczynie, gdzie nie można na nie polować.

Dodatkowe informacje